Je bent nu op de Engelse pagina. Wil je naar de Nederlandse pagina? Klik dan hier.
herbebossing-andes

Studie laat zien: bomen kunnen de waterbeschikbaarheid in Bolivia verdrievoudigen

23 maart 2026

In het Boliviaanse Andesgebergte zijn watertekorten aan de orde van de dag. Daarom zet Trees for All zich hier in voor herbebossing, samen met lokale partners en de bevolking. En de impact daarvan is veelbelovend! Uit een recente studie blijkt dat de bodem dankzij boomaanplant gemiddeld drie keer meer water kan vasthouden in tien jaar tijd. Een toename van 300%! Dat betekent meer water, meer voedsel én een veiligere leefomgeving voor de mensen die hier leven.

Droogte: de grote uitdaging in de Boliviaanse Andes

Het Boliviaanse Andesgebergte wordt al jaren steeds droger. Veel oorspronkelijke bomen en struiken zijn verdwenen. Hierdoor kan de grond amper nog regenwater vasthouden en hebben steeds mensen in de regio last van watertekorten.

Klimaatverandering maakt dit probleem nog erger. In deze regio valt al weinig regen. En áls het regent, stroomt het water vaak direct van de hellingen af, wat leidt tot modderstromen en erosie. Voor de lokale gemeenschappen – die vooral van de landbouw leven – heeft dit grote gevolgen. Minder water betekent namelijk minder vruchtbare grond en dus minder voedsel(zekerheid).

erosie-boliviaanse-andes

Hevige erosie in het Boliviaanse Andesgebergte.

Berghellingen met bos bedekt: zo zien we het graag!

Bomen als bron van water, voedsel én leven

Gelukkig is er hoop: in de vorm van bomen. Met hun wortels houden ze de grond als het ware bij elkaar en gaan ze erosie tegen. Ook zorgen bomen voor een sterke en luchtige bodem, die regenwater beter kan opnemen en vasthouden. En die vruchtbare bodem vormt weer de basis voor voedselproductie.

Maar hoe groot is het effect van bomen op de waterbeschikbaarheid precies? Dat onderzocht BioGrowth Development in een gebied van zo’n 300 hectare waar Trees for All werkt aan herbebossing. Het adviesbureau analyseerde talloze data over neerslag, het landschap, de bodem en de aanplant. Met veelbelovende conclusies!

  • De bodem kan na tien jaar gemiddeld drie keer meer water vasthouden dan nu.

  • Dat komt neer op zo’n 8.000 extra badkuipen met water per hectare!

  • Het water stroomt ondergronds naar de waterreservoirs die de lokale bevolking gebruikt voor voedselproductie.

  • Daarnaast verwachten ze minder overstromingen, minder erosie én minder verdroging van de bodem.

Hoop die al zichtbaar is

De impact van herbebossing zien we niet alleen terug in cijfers, maar ook in het veld. De afgelopen jaren hebben we dankzij de steun van onze donateurs bijna 300.000 bomen verspreid over de Boliviaanse Andes kunnen planten. Dit deden we samen met onze lokale partner Stichting Samay, die op haar beurt samenwerkt met lokale gemeenschappen die de bomen planten en onderhouden. Zij zien het landschap langzaam maar zeker veranderen en het water terugkeren.

agroforestry-bolivia

Meer water en voedsel

Een deel van de bomen groeit in zogenoemde infiltratiegebieden: plekken waar regenwater van nature valt. Dankzij de bomen kan regenwater beter in de grond infiltreren. Vervolgens stroomt dit ondergronds naar waterreservoirs die lokale gemeenschappen zelf hebben gebouwd. Dit water gebruiken ze bijvoorbeeld voor het irrigeren van hun landbouwgewassen.

De bevolking krijgt ook ondersteuning bij de overstap naar duurzame boslandbouw. Boerenfamilies leren hoe ze tussen (fruit)bomen andere voedselgewassen kunnen verbouwen, zoals groente, vruchten en peulen. Het resultaat is een bodem die herstelt, water dat langzaam weer door het gebied stroomt, en jonge bomen die vol met fruit hangen.

Meer resultaten
waterreservoir-bolivia
waterreservoir-bolivia
waterreservoir-bolivia
waterreservoir-bolivia

De kracht van bomen

Onze praktijkervaringen én de studie laten zien hoe ontzettend krachtig herbebossing is. Niet alleen om natuur te herstellen, maar ook om te investeren in waterbeschikbaarheid, voedselzekerheid en een veilige leefomgeving voor mensen. De komende jaren willen we daarom nog meer gemeenschappen in Bolivia helpen met de aanplant van bomen. Wil je hieraan bijdragen? Met jouw donatie laat je bomen groeien én breng je het water hier terug!

Doneer bomen
Lees meer over het project in Bolivia