Je bent nu op de Engelse pagina. Wil je naar de Nederlandse pagina? Klik dan hier.
tanzania-2

Herbebossing op grote schaal mogelijk gemaakt door unieke samenwerking met Synchroon

03 december 2025

Hoe maak je grootschalige herbebossing mogelijk die past bij de lokale ecologie, gemeenschappen betrekt én rekening houdt met regelgeving en grondrechten? Gebiedsontwikkelaar Synchroon is gewend om dit soort complexe uitdagingen aan te gaan. Precies daarom is de organisatie een droompartner voor Trees for All: intrinsiek gemotiveerd om wereldwijd meer bomen te planten én om met hun budget duurzame impactprojecten mogelijk te maken.

Samenwerken voor herbebossing in Tanzania

In 2023 presenteerde Trees for All een plan aan Synchroon voor een nieuw herbebossingsproject in Tanzania. Het uitgangspunt: samen met lokale boeren en organisaties de unieke biodiversiteit in het Nguru-gebergte herstellen.

In dit gebied groeien de oudste bossen van Afrika en leven ontelbaar veel planten en dieren die nergens anders ter wereld voorkomen. Deze unieke biodiversiteit staat echter zwaar onder druk door ontbossing voor landbouw. Ook de bevolking ervaart hiervan dagelijks de negatieve gevolgen. Vruchtbare grond en voedsel bijvoorbeeld, worden steeds schaarser.

Het Nguru-gebergte is een ‘biodiversiteitshotspot’ die door ontbossing flink onder druk staat.

6.200 hectare nieuw bos

Samen met onze lokale partner PAMS Foundation en de bewoners uit de regio zet Trees for All zich hier in voor bosherstel, bosbescherming en duurzame landbouw in één. Met als uiteindelijke doel: 6.200 hectare grond herbebossen om de unieke biodiversiteit te behouden en de leefomstandigheden van boerenfamilies te verbeteren.

Synchroon besloot de herbebossing van de eerste 140 hectare te financieren. Deze cruciale bijdrage maakte het mogelijk dit project daadwerkelijk te starten.

De eerste resultaten

Inmiddels doen meer dan 250 boeren mee met het project. Ook is de eerste 400 hectare bos hersteld met zo’n 120 boomsoorten die in het Nguru-gebergte thuishoren. En sinds de zomer van 2025 is het project gecertificeerd door Plan Vivo, een internationale standaard voor CO2-vastlegging.

Deze certificering is een belangrijke erkenning voor de grote waarde van dit project voor het klimaat, de biodiversiteit én de mensen in het projectgebied. Ook kunnen nieuwe bedrijven en organisaties dankzij deze certificering hun onvermijdelijke CO2-uitstoot compenseren als aanvulling op hun reductiebeleid. Dankzij deze bijdrage kan Trees for All het project verder uitbreiden, meer boerenfamilies bij het project te betrekken en zo gezamenlijk meer bomen planten.

Boerenfamilies zijn nauw betrokken bij het project en hebben extra inkomsten, werk en voedsel.

Over de samenwerking

Margriet Huisman, projectontwikkelaar bij Synchroon: “Wij worden gedreven door het maken van gebouwen in en nabij de stad met een positieve impact op mens, natuur en maatschappij. Ook buiten onze landsgrenzen maken we graag een verschil. Daarom besloten we Trees for All te steunen om dit grootschalige project te starten, dat zichtbaar positieve impact heeft op de biodiversiteit en leefomstandigheden in het Nguru-gebergte.”

Stef Röell, directeur Trees for All: “We zijn Synchroon enorm dankbaar voor hun steun. Vooral het opstarten van grootschalige herbebossingsprojecten is een uitdaging. Hun bijdrage kwam dus op het juiste moment. Wij zien Synchroon als voorbeeld voor andere organisaties die ook op grote schaal impact willen maken.”

Neem contact op