Je bent nu op de Engelse pagina. Wil je naar de Nederlandse pagina? Klik dan hier.
landgoed-het-lankheet-1

Landgoed Het Lankheet

Op het middeleeuwse landgoed Het Lankeet in Overijssel herstellen we eeuwenoude bossen. Door nieuwe boomsoorten te planten, maken we bestaande bossen sterker tegen klimaatverandering én aantrekkelijker voor planten en dieren.

Status: Actueel project

Van eentonig naar klimaatbestendig bos

Het Lankheet in Haaksbergen is een bijzonder landgoed dat al sinds de middeleeuwen bestaat. Naast bossen, beken, heide, moerassen en boerenerven vind je er bomen van wel 150 jaar oud. Een landschap met geschiedenis dus.

Tegelijkertijd bestaan delen van het bos uit maar één boomsoort, zoals dennen. Zulke eentonige bossen zijn kwetsbaar voor de gevolgen van klimaatverandering. Een goed voorbeeld is de fijnspar, die het zwaar heeft door de droge zomers en het knaagwerk van de letterzetter: een klein kevertje dat grote schade kan aanrichten.

Daarom slaan Trees for All, Landgoed Het Lankheet en Bosgroep Noord-Oost Nederland de handen ineen om het bos te revitaliseren. We brengen variatie terug door verschillende (inheemse) boomsoorten te planten. Zo maken we het bos sterker, veerkrachtiger maken en klaar voor het veranderende klimaat. Met jouw donatie help je ons dit waardevolle herstel mogelijk maken.

Plant mee in onze bosprojecten

Wil je als bedrijf bomen planten? Ga dan naar onze pagina voor bedrijven.

  • Voer een aantal in
  • Voer een aantal in
  • Voer een aantal in
  • Voer een aantal in
  • Je wordt op de hoogte gehouden van jouw bomen met Track & Trees.
  • Je ontvangt een uitnodiging om je eigen bomen in de grond te zetten tijdens de boomplantdag. Hoeft niet, mag wel!
  • Je krijgt (optioneel) een brievenbusboompje thuisgestuurd. Wij krijgen bomen van jou, jij krijgt een boom van ons!

Het project in cijfers

icon-moederboom

0

bomen en struiken

icon-bos-2

0

verschillende soorten

0

hectare bosherstel

icon-aanplant

0 0

plantperiode

Landgoed Het Lankheet bestaat al sinds 1188. In het verleden zijn er veel naaldbomen aangeplant. Het nadeel van zulke eentonige bossen (monoculturen) is dat ze kwetsbaar zijn voor de gevolgen van klimaatverandering, zoals droogte, ziektes en plagen. Bovendien hebben monotone bossen weinig waarde voor de biodiversiteit, omdat ze maar weinig planten en dieren aantrekken.

Daarom dragen we bij aan het herstel en revitalisatie van de bossen van Landgoed Het Lankheet. Door verschillende boomsoorten te planten, ontstaat er een gevarieerd bos dat beter kan omgaan met een veranderend klimaat. Krijgt één boomsoort het moeilijk? Dan houden de andere soorten het bos overeind.

Bovendien is zo’n gevarieerd bos een aantrekkelijke plek voor allerlei dieren: van insecten en zoogdieren tot unieke vogels als de wespendief, rode wouw, oehoe, kraanvogel, ijsvogel en boomleeuwerik.

Landgoed Het Lankheet
Rode wouw (foto: Stephen Noulton)
Oehoe (foto: Diana Parkhouse)
  • We planten 27.250 bomen van 19 verschillende boomsoorten, zodat er meer diversiteit ontstaat.
  • Voorbeelden van soorten die we planten, zijn zomereik, zoete kers, winterlinde, veldesdoorn, Gelderse roos, fladderiep, vuilboom en tamme kastanje.
  • Deze (grotendeels inheemse) soorten passen goed bij het Nederlandse klimaat én toekomstige uitdagingen. De tamme kastanje bijvoorbeeld, kan relatief goed tegen droogte.

Zo werken we samen met Landgoed Het Lankheet en Bosgroep Noord-Oost Nederland aan bossen die tegen een stootje kunnen en klaar zijn voor de toekomst.

De plantlocatie

Landgoed Het Lankheet bestaat uit zo’n 600 hectare en ligt op de grens van Overijssel. Het landgoed is onderdeel van ‘de Groene Waaier’: een groot natuurgebied rondom Haaksbergen en Buurse. We planten de nieuwe bomen deels op plekken waar nu vooral dennen staan en deels op locaties waar zieke fijnsparren om veiligheidsredenen zijn weggehaald.

Binnen dit project werken we samen met Landgoed Het Lankheet. Daarnaast adviseert Bosgroep Noord-Oost Nederland over de beplantingsplannen. Deze coöperatie ondersteunt boseigenaren al meer dan dertig jaar bij het duurzame beheer en herstel van bos en natuur.

Dit project van Trees for All draagt bij aan meerdere
Sustainable Development Goals

13. Climate action
15. Life on land
17. Partnership for the goals